آیا یک پمپ آب می تواند خود به خودی به وجود بیاید؟

57 پاسخ

 1. soheila گفت:

  کاملاً با این عقیده که چنین نظمی بدون وجود گردانندۀ خردمندی نمیتواند وجود داشته باشد موافقم. زیرا در اثر تصادف نمیتواند چنین نظم دقیقی در کائنات بوجود آید. این درست مثل این است که فرض کنیم در یک اوراقی و محل آهن قراضه ها طوفانی اتفاق بیافتد و در اثر این طوفان به صورت احتمالی قطعات آهن قراضه طوری کنار یکدیگر قرار گیرند که تبدیل به یک هواپیمای پیشرفته شود. و یا اینکه ابتدا یک سیستم پرواز ابتدایی بوجود آید و بمرور زمان تکمیل شده و تبدیل به جمبوجت و هواپیمای امروزی شود!!!!

 2. پوزیترون گفت:

  البته این نظر استفان ها کینگه نه من..

  • سامان هادی پور گفت:

   سلام جناب پوزیترون . قصد نداشتم در این مورد صبتی کنم و میخواستم بزارم خود آقای فخاری تشریف بیارن پاسختون رو بدن ولی بدم نیومد به یه نکاتی اشاره کنم . هنوز خود بنده شخصا ، به ادعاهای آقای هاوکینگ شک دارم ، در این مورد شما رو به سایت جناب آقای مرتضی رضوی ارجاع میدم . در بابی دیگر ، شخصی از امام صادق (ع) پرسید: چگونه خدا را بشناسیم؟ ایشان بدین مضمون فرمودند: شناخت خدا کار شما نیست! سؤال کننده متعجب شد و پرسید: پس چه؟ فرمود: بر خداوند است که خود را به شما بشناساند. پرسید: پس تکلیف ما چیست؟ فرمود: به آن شناسایی ایمان بیاورید.
   توضیح میشه: آن چه انسان نسبت به آن معرفت کامل پیدا کند (نفوذ علمی پیدا کند)، معلوم است که کوچک‌تر از عقل و درک او می‌باشد که شناسنده توانسته‌ است بر آن احاطه‌ی علمی پیدا کند. ما حتی یک موجود یا یک فرمول یا یک مفهوم بزرگ‌تر و عمیق‌تر از عقل و سطح علمی‌ خود را نمی‌توانیم بشناسیم و به علائم و نشانه‌های آن اکتفا می‌کنیم، چه رسد به خداوند متعال.پس بر ما نیست که برویم و خداوند متعال را بشناسیم، بلکه بر اوست که خود را به ما بشناساند و او این نیز این کار را کرده است. انسان به هر ذره‌ای که نگاه کند، نشانه‌ها و علامت‌های خالقی علیم، حکیم و قادر را در آن می‌بیند. پس کافی است که چشم خود را نبندد و خود را به جهالت نزند و به آن شناسایی اقرار کند .
   ایشان اگر در این مورد بحث و جدالی دارند جناب آقای رضوی و جناب آقای محصص داماد از علمای اسلامی در این امر مشکلی ندارند . به قول آقای امین روستاپور ما من کاری به آن خود باختگانی که دربست اختیار عقل خود را در اختیار این به ظاهر دانشمندان می دهند ندارم.آنهایی که تا یک اروپایی به اصطلاح دانشمند مهملی گفت و چرندیاتی سر هم بندی کرد و در آن خدا و آخرت را منکر شد، بلا فاصله مشعوف می شوند و بشکن زنان ذوق کرده و مرگ خدا را جشن می گیرند.جالب اینکه اگر از یکی از این جماعت بپرسی خوب این آقای فیزیک دان چه گفت؟این استاد مسلم فلسفه و عرفان چه گفت؟
   می گوید:خیلی حرف مهمی زده و اونقدرحرفش مهم است که من و امثال من نمی توانیم بفهمیم.
   من شخصا شما رو به کتاب تبیین انسان و جهان نوشته مرتضی رضوی ارجاع میدم . آقای فخاری هم وقتی تشریف آوردن پاسختون رو میدن . موفق باشید
   یاعلی و بچه هاش

   • بابک گفت:

    سلام. ممنون از سایت خوبتون
    دوست عزیز این متنتون بیشتر فلسفی هست تا علمی. یعنی سعی کردید اقناع بکنید و نه اثبات. متاسفانه بنظر میاد این حرفهاتون از روی عقیدتون هست و نه از روی دانشتون. و بدتر از اون اینه که روی عقیدتون تعصب دارید و اون رو مطلقا درست میدونید.
    لطفا حداقل یک در رو باز بگذارید همه درهارو نبندید که باعث کپک زدن و عفونت میشه.
    ممنون

 3. پوزیترون گفت:

  سامان عزیز.. بنده متافیزیسین هستم و شالوده ذهنی ام فرا حس در دریافت حقیقت است ..من به ایدئولوژی ها اعتقادی ندارم یعنی ایده لوژی دارای هدف هستند و هر چیزی که دارای هدف است کامل نیست یعنی ذهن را در مدار بسته نظیر تسبیح قرار میدهد .. تقدس گرایی انسان و تولید موجود موهومی به نام خدا در کتاب تاریخ طبیعی دین را میتوانید ملاحظه بفرمائید ..و همچنین فلسفه ماتریالیزم دیالکتیک در چاسخ به حضرتعالی چون به بنده کتاب معرفی کردید.
  شعور کائنات ، نیاز به ایسم و سبک و واسطین به نام انبیا نداشته و باعنصرذاته رشد وفوق باحذف موانع تجربه خواهد شد …
  تقدس گرایی زایده حس ترس در برابر عشق است…
  هدفم توجیه و پاسخ به جهان بینی نیست .. فقط کلماتی از ذهنم خطور کرد عرض کردم.
  بحث گفتمان سازی در برارب مُشتمان است …چون مذهبیون حق خود میداننید قضاوت کنند و غیر را از دم تیغ بگذرانند و یا بحث را لعن و فحش ارعاب تغییر مسیر دهند ..من پیشنهادم آبزرو هست نه قطعیت و قضاوت..
  میان عاشق و معشوق هیچ حائل نیست. تو خود حجاب خودی حافظ از میان برخیز

  • سامان هادی پور گفت:

   سلام بر شما. اگر علاقمند بودن در این مسایل اسمش میشه متافیزیسین ما هم در صف شماییم ، اما اگر متافیریسین بودن نیاز به دانش های بنیادی و تجزیه و تحلیل خاص داره آقا امین ما در این مورد بسیار مناسب هستند و ما هم تلاش داریم تا به این سمت حرکت کنیم و البته شخصا برنامه هایی کلی نگر و جزئی نگر در این زمینه دارم .البته فرق شما و ما این است که نظرات ما وابسه به نظرات دیگران نیست ، سعی اینه که اگر امروز موافقتی در بحثی داریم بر اساس دلایل باشد ، اگر دلایلمون رد پذیر شد و پاسخی قوی تر پیدا کردیم تعصب خاصی نداریم . اگر کتاب به شما معرفی کردیم در این موضوع بود که شخصی که شما افکارتان را با آنها سینک میکنید ادعایش پر از شک و شبهه است ، چه در کل موضوع چه در ریشه و ماهیت آن و پژوهشگران دینی هم در این زمینه حرف برای گفتن دارند و در این مورد شما شالوده ذهنیتان فراحس در دریافت حقیقت نبوده بلکه وابسته به تعریف دیگران است . اینکه وجودی توهمی به نام خدا وجود ندارد نظر شماست ، نظر من خلاف این است و اصراری هم بر تایید نظر من از سوی شما نیست . خداوند دو نعمت در اختیارمون قرار داده ، یکی تصمیم گیری یکی انتخاب ، شما مختارید چیزی به نام خدا رو قبول نداشته باشید ، در باب نظرات خود از مذهبیون نیز مخالف شما هستم . حالا یک سوال از سوی بنده ، شما پیرو کدام مکتب و نظام هستید که در اون خدا و دین جایگاهی نداره؟

  • بابک گفت:

   احسنت برادر

 4. ساسان گفت:

  جهان هستی یک امرطبیعی هستش همین،هیچ معجزه ایی رخ نداده،فقط یک اتفاق بوده که اسمشوگذاشتن انفجاربزرگ که پای فیزیک ورشته های مرتبط باآن به میان میاد،اثری ازوجودخدادرجهان خودمان نمیبینیم،بامرگ کارمان تمام هستش پس به دنبال عیش ونوش باشیم.چیزعجیبی وجودنداردالبته اون چیزی که توذهن مذهبیون هستش،همه چی طبیعی هستش ،اصرارنکنیدکه موجودی درابتدابوده،دنیای پس ازمرگ یه قصه شیرین هستش ولی دروغه .

  • سامان هادی پور گفت:

   سلام . مشکلی نیست که شما همچین تصوری دارید…

   شما به دنبال عیش و نوش خودتان باشید … در این امر موفق هم باشید
   اگر پس مرگ چیزی نبود که هیچ ، هیچ کدام چیزی از دست ندادیم ، ولی اگر خبری بود پس از مرگ چی ؟ اونوقت چی ؟ کی چیز بیشتری از دست داده ؟ مذهبیون یا شما که عیاشی رو عمل خودتون میدونید .

   امیدوارم همه ما چشممون به حقیقت روشن بشه
   موفق باشید
   یاعلی

   • مجتبی گفت:

    جناب هادی پور با سطح علم واگاهی شما بعیده که عیش و نوش رو عملی مخالف قواعد انسانی بدونید بنظر بنده خیلی بعیده که دین ننوشیدن فقط برای عده ای از ساکنین زمین بوجود اومده باشه چرا فقط یک عده کمی باید قواعد رو رعایت کنن پس بقیه ساکنان زمین که قبل از ما زیسته اند چه تکلیفی داشتند، البته این رو عرض کردم که شما رو به تفکر وا دارم انتظار پاسخ ندارم چون از بحث دور خواهیم شد

   • بابک گفت:

    عزیز دل! اون چیزی که تو فک میکنی ینی حقیقته؟؟ بعد میگی متعصب نیستی؟؟
    ینی تو به این اعتقاد داری که آدم و حوا از بهشت رانده شدن زمین؟؟ بعد اسم خودتو گذاشتی محقق؟؟؟؟
    این دقیقا بلایی بوده که سرت آوردن:
    “اگر پس مرگ چیزی نبود که هیچ ، هیچ کدام چیزی از دست ندادیم ، ولی اگر خبری بود پس از مرگ چی”
    تا وقتی که طرز فکرت اینطور باشه شما برده هستی برادر. سرباز هستی.
    همیشه ترساندن از چیز موهوم انسانهارو تبدیل به برده های مدرن میکنه. برده هایی که حس نمیکنن برده باشن ولی هستن.
    تفکر در یک قالب و چارچوب خاص به هیچ وجه نمیتونه بدون جهت گیری باشه
    اگر دنبال حقیقت هستی، نیاز به پالایش داری. خودتو صفر کن بعد دنبال حقیقت باش
    من چند سالی هست که پیگیر سایت شما هستم و با اسامی مختلف پیام میذارم
    متاسفانه روند خوبی ندیدم و همچنان داره بدتر میشه
    این نوع طرز فکر در دنیای مدرن امروز جایگاهی نداره و فقط دامن میزنه به یک بدبختی گسترده که فعلا شما یک گوشه از اون رو نگهداشتی.
    واپسگرایانه…

 5. محمد خراسانی گفت:

  با سلام ، مساله رد جود خدا از سوی عده ای یک مساله جدید نیست بلکه قدمتش به هزاران سال برمیگرده ،ولی اگه دقت کرده باشید هیچ وقت موفق نشدند دیدگاه مردم را نسبت به خدا تغییر بدن و یا ایمانشون رو تضعیف کنند چرا؟؟ چون همه انسانها فطرتا خداشناس هستند و خداوند در ضمیر همه وجود دارد ، به قول دکتر یوسف قرضاوی میگفت با یک آتئیست بحث کردم و گفتم تو دروغ میگی که به خدا ایمان نداریو مطمئنم خودت خدا را بوار داری ، آتئیت گفت بخدا قسم که من بی خدایم و یک آتئیستم هههههه

  • مجتبی گفت:

   اقای خراسانی دوست عزیز میدانید چرا وجود خدا تا بحال رد نشده بهمان دلیل که نمیتوان وجودش را بطور قطع اثبات کرد بنده خدا نا باور نیستم ولی تا نبینم هم باور ندارم اینکه ما بخواهیم باور کنیم پشت دیواری که نمیبینیم چی هست به خود ما بستگی داره وجود قلب هم همانند ایجاد شرایط زندگی بر روی کره زمین میتواند با در کنار هم قرار گرفتن اتم های دیگه بوجود امده باشد قلب نمیتوند پیچیده تر از وجود زندگی در زمین باشد

 6. farhad گفت:

  اقا سامان شما خدا را چگونه میبینی و ایا خدا را خالق تمام هستی میپنداری؟؟

  • سامان هادی پور گفت:

   برداشت من از خدا ، برداشت ادیان ابراهیمی از خداست اما نه از تعصب یا ارثی بودن عقیده ام بلکه به واسطه یک سری اتفاقات و در پی اون ریشه یابی ها.

   • بابک گفت:

    متاسفانه برخلاف چیزی که فکر میکنی کاملا متعصبانه داری نگاه میکنی. کسی که نتونه شک کنه یعنی متعصبه. واسه اثباتش هم میگی که با مطالعه و ریشه یابی بهش رسیدی.
    چه مطالعه ای برادر؟؟
    چه منابعی خوندی؟؟
    با چه ذهنیتی اونهارو خوندی؟
    به دنبال چی بودی با خوندنش؟
    گاهی ما میخونیم که دنبال اثبات عقیدمون باشیم. فقط اونهایی رو میخونیم که تایید کنن و در کتابهای مخالف هم میخونیمشون که نقضشون کنیم.
    این دیگه ریشه یابی نیس و شما خواننده منصفی نخواهی بود.
    چیزی که من میبینم از سایتتون و حرفهاتون، نتیجه همچین خواندنی بوده.

 7. farhad گفت:

  اقا سامان من نمیخام بگم عقل کل هستم ولی اشتباه ۹۹% مردم اینه که خدا را خالق تمام هستی میدونن ولی نظر من چیز دیگه ای هست و میخام نظر شما را هم بدونم. به نظر من هیچ خدایی نبوده که کل هستی را بوجود بیاره دنیا از اول بوده و این خدایی که اکثر مردم راجع بهش صحبت میکنن موجوداتی فضایی هستند که فقط انسانها و موجودات روی کره زمین و هر چه درون زمین هست را بوجود اوردن این نظر شخصی من هست و میدونم نه شما حرف منو قبول دارید نه من دیدگاه شمارا ولی اقا سامان همون خدایی که شما میپرستید به شما عقل داداه و خودش گفته تفکر کنید. اینقدر سوال بی جواب هست که نه شما ونه هیچ مبلغ دینی نمیتونه جواب این سوالاتو بده من باز هم میگم مطالب شما خیلی خوب و دست خیلیارو رو کرده و ۸۰% مطالب شما درست است ولی من منکر موجودات فضایی و یا خدایان فضایی نمیشم. حداکثر حداکثر تا ۲۰۰ سال دیگه دانشمندان میتونن انسان تولید کنن و اونوقت ایا ما خدای انها نمیشویم

  • سامان هادی پور گفت:

   سلام . نظر شما به عنوان یک مطلب فانتزی چیز جالیه . بله همونطور که فرمودید من به هیچ عنوان نظر شما رو قبول ندارم . هر نظر و عقیده ای نیاز به یک سری دلیل و مدرک داره که در مورد نظر شما اون مدارک حتی به تعداد اندک نیز وجود ندارد . به هر حال ممنون از شما
   موفق و پیروز باشید
   یاعلی

  • امیرارسلآن گفت:

   دوست عزبز دو تا مستند خوب در این باره درست شده که پیشنهاد میکنم ببینید در رد نظریه فرگشت ، داخل یوتیوب سرچ کنید پبدا میشه زبان اصلی هم هست ،
   unlocking the mystery of life
   expelled
   اگر به پاسخ نرسیدید سری کتاب های پروفسور پلانک پدر کوانتوم رو مطالعه کنین ، علم و ایمان ، علم به کجا می رود ؟ ، اثبات وجود خدا ، قانون علیت و ازادی اراده
   ابن فرضیه شما با بیگ بنگ و اصل پلانک در تناقضه محضه ، از ابتدا هیچ چیز نبوده عدم و نیستی حاکم بوده حتی خلا هم که انبوه ماده ی تاریکه نبوده ، چطور یکدفعه از هیچ مطلق بیگ بنگ رخ داده ؟

 8. alireza.e.d گفت:

  شاید در این مورد حق با شما باشه. ولی این فقط یه مثاله سادس. با این تفاسیر خب قبول این قلب ساخته ی دسته خداس ولی اما اصل علیت چی؟؟؟
  کسی که این رو ساخته از کجا اومده و اگه اونقد که میگن مطلق و ماهره پس اینهمه بی نظمی و نقص در جهان چی میگه؟؟؟ عایا اینه از یک برنامه نویس ماهر برای جهان انتظار میره؟؟؟؟

 9. farhad گفت:

  اقا سامان میشه جواب بدید

 10. مهدی گفت:

  بر هم افزایی فرگشت، کورکورانه ولی اهسته و پیوسته و مفید موجود هوشمند می افریند و ان موجود پمپ اب، در حقیقت تولید پمپ اب بر اثر توفان نیست ولی دست کم ۲ میلیارد سال طول کشیده
  این راه اثبات خدا نیست

  • مهدی گفت:

   به نام یزدان بخشاینده بخشایشگر
   زمان چطور می‌تونه چیزی رو خلق کنه؟
   در اون مثالی که در مطلب گفته شده, آیا اگر مثلا ۵ میلیارد سال ورقهای آهن و مواد دیگر کنار هم قرار بگیرند, در نهایت تبدیل به یک هواپیمای پیشرفته می‌شوند!؟ ۵۰۰ هزار میلیارد سال چطور!؟
   چرا فکر می‌کنید چون زمان زیادی بگذره دستگاهی از مواد اولیه درست می‌شه؟ این اصلا عقلانی نیست!
   بعد اینکه همه چیز در طبیعت, خلقتش کامل هست و اثری از مخلوقی ناقص وجود نداره که بگیم این نتیجه اون انتخاب (اسمش یادم رفته) داروین هست
   البته می‌تونیم مثلا جمجه‌ای پیدا کنیم که کله‌اش دراز هست
   و این لزوما به معنای این نیست که این جمجه مربوط به یه موجود خاص بوده, بلکه همون انسان که هنگام تولد ناقص متولد شده!

   • مهدی گفت:

    “آیا اگر مثلا ۵ میلیارد سال ورقهای آهن و مواد دیگر کنار هم قرار بگیرند, در نهایت تبدیل به یک هواپیمای پیشرفته می‌شوند!؟”
    خیر قطعا اینطور نیست، کما اینکه در بسیاری سیارات کنار هم هستند و هواپیمایی نیست
    تنها در صورتیکه حیات هوشمند باشد آنرا تبدیل به وسایل منظم می کند، مانند انسان فعلی
    “چرا فکر می‌کنید چون زمان زیادی بگذره دستگاهی از مواد اولیه درست می‌شه؟ این اصلا عقلانی نیست!”
    اینطور فکر نمیکنم، مسلما عقلانی نیست
    ولی حیات همینطور درست شده، محیط مساعد (سوپ آمینو اسید ها(اثبات توسط آزمایش میلر))، به هم چسبیدن تکه های اسید آمینه، یک مولکول اسید آمینه که با جذب مولکول های ساده تر مولکولی شبیه خویش خلق میکند، بالا و پایین شدن توالی اسید های آمینه و خلق ماکرو مولکولهای جدید و البته از بین رفتن مولکولهای ناسازگار با محیط، پیوند ماکرو مولکولها و پیدایش شاخه ها و اندام اولیه که از هر ۱۰۰ اندام یکی باعث بهتر شدن شرایط سازه کل میشود، واکنش با اکسیژن و تولید انرژی در بخشی از ماکرو مولکول و جابجایی آن، فرآیندهای دیگر که باعث بوجود آمدن یک تک سلولی فوق العاده ساده شد، همزیستی تک سلولی ها و تغذیه از مولکولها و تک سلولی های دیگر
    تا همینجا ۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰ سال طول کشیده! لطفا خوب در مورد این عدد فکر کنید! هزار هزار هزار سال!
    برای تولید تک سلولی که هوشمند هم نیست واقعا عدد بزرگیه! اونوقت میگین چرا ۵ میلیارد سال هم بگذره هواپیما ساخته نمیشه!

   • مهدی گفت:

    “بعد اینکه همه چیز در طبیعت, خلقتش کامل هست و اثری از مخلوقی ناقص وجود نداره”
    کاملا مخالفم، در مقابل یک موجود کاملتر و بهتر بگیم سازگارتر، ده موجود ناقص هستند که به خاطر نقصشان از بین میروند

 11. شریفی جعفر گفت:

  بحث آقای سامان و پوزیترون می تواند ریشه در فیزیک و ریاضی داشته (احتمالات) باشد؛ از منظر فیزیکی مربوط به آنتلپی و آنتروپیست و از منظر احتمالات نیز اگر به قول آقایی که می گویند اگر ۵ میلیارد سال ورقهای آهن و مواد دیگر کنار هم قرار بگیرند, در نهایت تبدیل به یک هواپیمای پیشرفته می‌شوند!؟ از منظر تئوری (آنتروپی و احتمال) یک چنین چیزی کاملا ممکن است یعنی در تئوری هرگز احتمال ریاضی به وجود آمدن این هواپیما صفر نمی شود هر چند عقل این را نپذیرد و از طرفی عقل و منطق نیز پاسخگوی مسلئل نیستند و در این مورد باید دوستان را به پارادوکس های موجود که دانشمندان مختلف به آن پرداخته اند ارجاع می دهم و در آشوبی (آنتروپی) ممکن است هواپیما به وجود آمده و ساخته شود گر چه امکان عملی آن نزدیک به صفر است. هم چنانکه گفته می شود عناصر سنگین موجود در طبیعت و بدن جانداران در غبار ستارگان به وجود آمده و به واسطه ی آشوب های متناوب ستارگان جانداران ساخته شده اند در ضمن بحث در یک مقوله ی دیگر به بحث وحدت وجود و وحدت موجود مربوط می شود

 12. مهدی گفت:

  “ممکن است هواپیما به وجود آمده و ساخته شود گر چه امکان عملی آن نزدیک به صفر است.”
  وجود هواپیما یا پمپ آب در حال حاضر همین را نشان میدهد
  در تاریخ حیات زمین با فرض یکسال، انسان در دقیقه آخر موجود شده
  .
  در ضمن هر نظمی نیازمند ناظم نیست، مانند کریستالها و سنگهای صیقل خورده کف رودخانه

 13. شریفی جعفر گفت:

  در مورد به (وجود آمدن از هیچ) دلتای دیراک مثال خوبیست در برخی حالات حل این معادله اثبات می شود که الکترون و سایر ذرات می توانند خودبخود و بدون هیچ دخالتی بوجود بیایند…

  • مهدی گفت:

   مثال بسیار عالی بود، ظاهرا تحصیلات فیزیک دارید
   آیا در دنیای کوانتومی قانون علت و معلول معنایی دارد؟
   پس چرا بعضی ذرات مانند پروتون دارای نیمه عمر میباشند؟ یا اطلاعات بنده ناقص است یا ربطی به هم ندارند؟
   ممنون که برای پاسخ وقت میگذارید

 14. آرش گفت:

  یک سوال از دوستان عزیزی که منکر وجود خالق هوشمند هستند
  طبق قوانین فیزیک اتمهایی که از اول خلقت یا بیگ بنگ وجود داشته اند بدون تغییر در حال حاظر هم موجود هستند بنابراین من ممکن است تشکیل شده از غبار های کیهانی نزدیک آلفا قنطروس باشم مسئله که باقی می مونه اینه که چه چیز باعث میشه که این اتم ها در هیبت یک بدن باقی بمانند و چه چیز باعث میشه که من مثلا درکی از درد داشته باشم در صورتی که وقتی ضربه ای به من وارد میشه می دونید که این اتم ها به هم بر خورد نمی کنند به خاطر نیروی الکترو مغناطیسی الکترون ها ؟ دوست عزیزی اشاره به خدایان فضایی کرد بر فرض قبول این فرضیه این خدایان فضایی از کجا آمدند ؟ خالق اونها کی بود ؟
  بر فرض قبول فرضیه بیگ بنگ و بوجود اومدن چیزی از هیچ دوستان آگاه هستید که طبق پیروی از قوانین کوانتم این اتفاق می یوفته قوانین یعنی اعمال انرژی خاصی بر ذره در جهت و بردار خاص برای بوجود اومدن چیزی اون انرژی و این شعور مشخص کردن قوانین از کجا اومد ؟

 15. مهدی گفت:

  “آرش
  یک سوال از دوستان عزیزی که منکر وجود خالق هوشمند هستند”
  بنده منکر نیستم بلکه به دنبال شناخت عمیق تر و نه سطحی می باشم، با دانش اندک خود سعی در پاسخ پرسشها دارم
  “طبق قوانین فیزیک اتمهایی که از اول خلقت یا بیگ بنگ وجود داشته اند بدون تغییر در حال حاظر هم موجود هستند بنابراین من ممکن است تشکیل شده از غبار های کیهانی نزدیک آلفا قنطروس باشم”
  درست است تمام مواد تشکیل دهنده بدن ما زمانی در ستارگان تشکیل شده اند
  “مسئله که باقی می مونه اینه که چه چیز باعث میشه که این اتم ها در هیبت یک بدن باقی بمانند”
  چند میلیارد سال فرگشت
  “و چه چیز باعث میشه که من مثلا درکی از درد داشته باشم در صورتی که وقتی ضربه ای به من وارد میشه می دونید که این اتم ها به هم بر خورد نمی کنند به خاطر نیروی الکترو مغناطیسی الکترون ها ؟ ”
  درک هر چیز ارتباط عصبی بین نورونهاست، بعدا با عبور یونها از همان مسیر خاطره آن زنده میشود
  “بر فرض قبول فرضیه بیگ بنگ و بوجود اومدن چیزی از هیچ دوستان آگاه هستید که طبق پیروی از قوانین کوانتم این اتفاق می یوفته قوانین یعنی اعمال انرژی خاصی بر ذره در جهت و بردار خاص برای بوجود اومدن چیزی اون انرژی و این شعور مشخص کردن قوانین از کجا اومد ؟”
  قوانین فیزیک در این جهان با ثابتهای مربوط است و در جهانهای دیگر فرق میکند
  در همین گفتار مطرح شد که “ماده” می تواند از هیچ بدون علت خلق شود، فرا ماده معلوم نیست
  در مجموع شتابزده پرسشهایی را مطرح کردید که با مطالعه و جستجو به جواب آن می رسیدید

 16. بیژن گفت:

  سلام
  بنظرم افرادی که وجود آفریدگار رو نفی میکنند در موجودات جهان بخوبی تفکر نمیکنن و بیشتر علاقه دارند افراد خاصی بنظر بیان

  خود داروین هم با مطالعه ساختار چشم یجورایی اذعان کرد که ساختار چشم نظریه منو زیر سوال میبره

  اصلا بر فرض محال و تعطیل کردن عقل و خرد
  قبول کنیم که بعد از پنج میلیارد سال طبیعت کن فیکون شد انسان بوجود اومد

  خب حالا که چی
  این انسان مرد بوده یا زن ؟

  بعد این ازکجا تولید مثل کرده ؟
  پنج میلیارد سال صبر کرده یکی دیگه بوجود بیاد و از قضا جنس مخالفش باشه ؟

  اصلا اگر خلقت موجودات اتفاقیه چرا فقط نر و ماده وجود داره ؟
  چرا جنس سومی وجود نداره ؟؟
  مثلا طبیعت روی عدد ۲ تعصب داشته ؟

  اگر خلقت اتفاقیه چرا درهمه موجودات اندام جنسی تولید همشکل خودشون وجود داره ؟
  و دقیقا چرا در جنس مخالفش پذیرنده اون اندام وجود داره ؟

  اینها چند میلیارد سال زمان میخواد ؟؟

  دریغ و صد دریغ از یک جو اندیشه .

  بیگ بنگ در ایه سیم سوره انبیا اومده.
  کافیه یکم مطالعات فیزیک و یکم معلومات قرآنی داشته باشیم.

  درپناه خدا

  • جان اسنو گفت:

   سلام
   شما از کجا این “تصادفی” بودن را آوردید؟ چه کسی گفته انسان و موجودات تصادفی خلق شده اند؟
   همه چیزهایی که درباره موجودات زنده نام بردید بدون استثنا دارای پاسخ علمی مناسب در نظریه فرگشت هستند
   بر خلاف نظر شما داروین هرگز ادعا نکرده ساختار چشم نظریه منو زیر سوال می بره، اون درغی که درباره یک جو اندیشه خوردید را چطوره برای خودتان به کار ببرم: کدام انسان عاقلی کتابی نوشته و نظریه مطرح میکند و خودش آنرا در همان کتاب رد میکند؟
   این شایعه ها تلاشی مذبوحانه از مخالفان فرگشت است که گمان می کنند این نظریه متکی به شخص داروین است مانند دروغی خندا دارتر که درباره خداباوری به او می بندند و از تقطیع جمله خودش به دست آورده اند که نهایت بی انصافی است.
   فرگشت یا نظریه انتخاب طبیعی بر پایه شواهد علمی و آزمایشگاهی و فسیل ها و ژنتیک و بیوشیمی و… است و به شخص وابسته نیست.
   رد فرگشت یعنی رد علم و عقل، یعنی تحجر
   ای کاش یکم مطالعات فیزیک و قرآنی خود را بیشتر میکردید تا اینگونه به کتاب قرآن دروغ نبندید. کجای قرآن درباره بیگ بنگ آیه آمده برادر من؟
   آخه یکم به خودتون بیایید، چرا اینگونه با دفاع بد از دین آبروی اسلام و مسلمین را در معرض تهدید می گذارید؟
   می خواهید همه بگویند مسلمانان مخالف علم هستند؟ توهم معجزه دارند وقتی حتی خود پیامبرشان و خود قرآن چنین ادعایی نداشتند؟
   مانند دروغ وحشتناک اثبات شق القمر توسط ناسا که در تلگرام پیچیده و آبروی هر چه مسلمان مدعی علم و دانش را برده؟
   من نه در دین و نه در بی دینی هیچ تعصبی ندارم، اصلا خودم را کسی می بینم که دوست دارد به همه چیز از بالا نگاه کند، هر حرفی را هم با شواهد می پذیرم.
   فرگشت و بیگ بنگ را رد کنید فقط کایه مسخره شدن فراهم می کنید و لاغیر

 17. مجتبی گفت:

  جناب هادی پور لطفا اگه امکانش هست یک گروه تلگرامی بسازید که بتونیم توی اون به بحث و گفتگو بپردازیم و اگه بتونیم کامنت ها و نظرات بصورت صوتی استفاده بشه تصور میکنم بهتره از این جهت که توی وقت هم صرفه جویی میشه با تشکر

  • سامان هادی پور گفت:

   سلام . چنین گروه تلگرامی ای وجود داره ، فقط به دلایلی همه اعضاء با ثبت شماره شماره تماس خودشون وارد گروه شدند . اگر تمایل دارید یک شماره تماس از خودتون برامون قرار بدد ، شما رو به گروه اضافه میکنم . موفق باشید بزرگوار

 18. بهار گفت:

  لطفا نظریه تکاملی داروین رو مطالعه بفرمایید اون موقع هست که میفهمید چطور از موجودات تک سلولی که قلب نداشتن به انسان تبدیل شدیم. نه از خاک.

 19. حسین گفت:

  دوستان توی این نوشته و کامنتهای زیر چند نکته اساسی رو فراموش کردند (زمان، فضای احتمال و الگو) از موارد مهم هستند بحث اینکه باد بیاد آهن الات رو جابجا کنه و یک هواپیما درست کنه زمان و فضای احتمال رو در نظر نگرفته در همچنین الگو برداری باید دارای سازنده باشه
  پاسخ ندادن بهتر اینه که اینجور پاسخ سطحی و بدون مطالعه عنوان بشه

 20. علیرضا گفت:

  زمان هواپیما رو درست کرد از جنس گوشت و استخوان، ما هم دنباله زمان و هستی هستیم و با ساختن هواپیما این طرح تکاملی را کپی کرده ایم ما صرف اینکه صانع هستیم وعامل دنبال عامل می گردیم ولی لازمه بدانیم هیچ عامل اولیه ای وجود نداره بلکه همه چیز ازلیست.

 21. فرهاد گفت:

  متاسفانه ایران به لحاظ فلسفی ۳۰۰ سال از نیا عقب هست. تمام این حرفها را کانت قبلا جواب داده. هم به لحاظ فلسفی و هم به لحاظ علمی می توان اثبات کرد که قلب هیچ نیازی به خالق ندارد.(مگر اینکه خالق را طبیعت بنامیم)
  از حوصله پاسخ خارج است که نقد استدلال شما را اینجا بیان کنم. اما به نگارنده مقاله پیشنهاد می کنم کتاب منشا انواع را دقیق بخواند و کتاب نقد عقل محض را نیز بخواند. برهان های نظم و علیتی که به صورت ضمنی در مقاله به آنها ارجاع دادید اصلا در مجامع علمی و فلسفی قابل استناد نیستند.

  • بابک گفت:

   واقعا ممنونم از پاسخ.
   منظورم از کلمه واپسگرایانه در چند کامنت قبلیم دقیقا همین بود که شما گفتین. بنظرم باید آقایون محترم گرداننده این سایت به این قبلیل موارد هم توجه بفرمایند

 22. saeid گفت:

  به نظر من این که خدای قادر و توانایی وجود داره درش هیچ شکی نیست، و این مهمه که خوب قبوله بر اساس نظریه هایی، ساعت دقیقی آفریده و دیگه کاری با خلقت نداره و انسان آفریده ی اون ساعت دقیقه طبیعته.
  اما مسئله حل نشده برای من اینه که خدا تا چه حد و حدودی به کار طبیعت و انسان دخالت کرده و می کنه؟
  تجربه ی شخصی خودم اینه که خدا یک هدایت عام داره که به نوعی کمک حال زنده موندن بیشتر مردم میشه و یک هدایت خاص داره که به ندرت شامل حال بعضی میشه و سبک زندگی فردی و گروهی رو به طور کلی تغییر میده.
  البته تاریخ افراد دروغگوی کمی هم درباره ی ایجاد دین های کاذب کم ندیده.

 23. saeid گفت:

  فیلم alien , the convident 2017
  اشاره ای به خلقت می کنه، البته از نوعی که بعضی دوستان سال پیش مطرح کرده بودن، یعنی خود انسان به زودی با مهندسی ژنتیک ، کامپیوتر و رباتیک، حداکثر تا ۲۰۰ سال آینذه، میتونه دست به خلقت موجودات و یا حتی ابر انسانها بزنه.
  حالا میشه گفت که ما انسانها هم خالق اونها میشیم؟
  انسانها خالقین موجودات هوشمندی مثل انسان میشن که برای زندگی تو سیارات دیگه طراحی شدن.
  حالا چطور میشه اونها رو هدایت کرد؟ وقتی انسان حس خدایی پیدا می کنه بدون شک متوجه میشه که خدا یا خدایانی( با یک نظر و ایده، اشاره به حدیثی از یک مناظره فکر می کنم با امام صادق باشه که امام میگه که اگر چند خدا هم با قدرت و نظر یکسان باشن در نهایت انگار یک خداست) موجودات زنده مثل گیاهان و سایر موجودات نیمه هوشمند و کاملا هوشمند مثل انسان رو در خلقت و زندگی هدایت کرده.

 24. saeid گفت:

  در نهایت
  ۱- نظریه فرگشت غیر قابل رد و یک نظریه ی مهمه،
  ۲- در کنارش حضور مهندسین فضایی هم فقط در حد یک فرضیه اس، که رفته رفته داره قوت میگیره
  ۳- در کنار همه ی اینها ادیان ابراهیمی به آفرینش یکباره و لحظه ای موجودات اعتقاد دارن و یک حقیقت میدونن که قدرت خدا اونقدر بی عیب و نقصه که میشه گفت فرگشت و نظریه مهندسین فضایی هم داخل حقیقت حضور و دخالت خدا در طبیعته.
  فکر نمیکنم حقیقت، نظریه یا فرضیه ای خارج از این سه مورد باشه و اگه هست لطفا بیان کنید.

  • بابک گفت:

   علم درحال پیشرفت هست و هیچوقت هم تمومی نداره. در این مسیر نظریه های مختلفی اثبات و یا رد میشه و چیزهای جدیدی کشف میشه که ممکنه ناقض و یا تایید کننده قبلی ها باشه.
   هیچوقت دنبال نهایتش نباشید فقط سعی کنید در مسیر این روند قرار بگیرید و چیزی رو درست مطلق ندونید.

 25. مزدشت گفت:

  آیا یک پمپ آب میتونه بدون خالقی بوجود بیاد؟ ۱۰۰ % میتونه ! کسی که این تیتر مضحک رو میزنه مشخصا ابتدایی ترین کتاب ها در مورد فرگشت و تکامل رو هم نخونده

 26. اریا گفت:

  سوال از خدا باران عزیز. ایا کسی که پمپ اب را ساخته خود به خود به وجود اومده؟

 27. اریا گفت:

  دین و اعتقاد به یک موجود غیر واقعی توان تفکر را از ما گرفته

 28. اميد گفت:

  من اطمينان دارم كه ما رو يك موجود هوشمند خلق كرده.چه به روش تكامل و چه به روش خلقت آني.اما سوال اينجاست كه آيا مدعيان نبوت حقيقت رو ميدانستند يا خير؟ با توجه به اشتباهات علمي در زمينه هاي مختلف در كتابهاي به اصطلاح آسماني فقط ميتوان گفت كه عقل و خرد و دانش است كه ميتواند راه را روشن و مسير را مشخص كند.اگر قرار بود بشر به اديان اكتفا كند هرگز به پيشرفتهاي امروزي دست پيدا نميكرد.راه رسيدن به حقيقت فقط دانش،تحقيق و خرد است.

 29. Ali گفت:

  هر روش و هر دیدگاهی و هر نوع تعریف و هر نوع روش و هر نوع معادله و هر علم و هر فلسفه و هر خرد و هر دین و غیره ای که برای جواب دادن به این سوال که ایا خدا وجود دارد یا خیر بیاورید در نهایت به این جواب خواهید رسید خدا وجود دارد
  و بهترین و ساده ترین و قابل درک ترین پاسخ همان چیزی هست که قرآن میگوید باقی مسائل و پاسخ ها همه انسانی و مادیست
  اما قران هر دو سمت را حفظ نموده است
  صور اشکار و صور پنهان
  جسم و روح …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − سه =