مستند داستان آفرینش جهان

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

6 پاسخ

 1. Mahdi گفت:

  به نام یزدان بخشاینده بخشایشگر
  همون مزخرفات کفارو به اضافه چند بخش از آیات قرآن کریم به خورد ما داده‌اند!
  بیشتر (نظریات) غربیل‌ها اعتقاد و باور هست نه یک تجربه واقعی!
  خداوند می‌فرماید که “هر چه بخواهد می‌آفریند”
  اگر این چرندیات رو بپذیریم, این دیگه طبیعته که هر چی بشه میاره!
  در حالی که حتی نطفه‌ای که در رحم ریخته می‌شه رو خداوند تعیین می‌کنه که کدوم یکی از اسپرم‌ها باشه!
  خداست که اون رو در شکم مادر به هر چی که خودش بخواد شکل می‌ده
  خداست که در شکم مادر تصمیم می‌گیره که چی به چی تبدیل بشه
  خداست که سن ما رو تغییر می‌ده و پیر می‌کنه و خداست که تصمیم می‌گیره ما زندگی کنیم یا بمیریم! (ایشالا!)
  اینا (نویسنده کتاب تبیین جهان و انسان و امثال او) در واقع تلاش می‌کنند که علم رو از غربی‌ها بگیرن بگن ما دانشمندتریم
  در حالی که نظریات علمی اونها اشتباه هست که ما بخواییم یه تاییدیه “اسلامی” براش صادر کنیم و بگیم که ما بیشتر می‌دونیم و این علم مال ماست و نه شماست!
  علم چیز خیلی ساده‌ایه
  اینا اومدن متاسفانه همون نظریات رو (نظریات و برداشت‌ها و نه واقعیت‌هایی که رخ داده‌اند) رو یه رنگ اسلامی بهش زده‌اند!
  همونطور که واتیکان احمق به این چرندیات رنگ دینی زد!
  اینکه معتقد باشیم چون یه سری از خصوصیات موجودات و ژن‌هاشون شبیه به هم و قدیمی‌تر هست, دلیل نمی‌شه که اینان نوه نتیجه اونا باشن!
  مگر می‌شه مخلوقات خدا اصلا به هم شبیه نباشن!
  این یک شبهه و یک طرز فکر هست نه یک چیز واقعی!
  بعد بیان بهشون بگن خدا یه گل رز رنگارنگ آفریده!
  به کتشون نمی‌ره نه طبیعت نمی‌تونه چنین چیزی رو بسازه!
  برداشتشون هم از قرآنه!
  چرا برداشت و تفسیر اهل بیت (ص) رو نمی‌خونید؟ (هرچند که منابع فارسی کم هست و اگر هم هست ترجمه‌های رسایی نیستند)
  کار این افراد شده آبرو دادن به “علم روز دنیا”, در حالی که کارشون آبرو دادن به دین اسلام از طریق چرندیات کفار هست!
  تو یکیشون گفته قبلا قیامت شش بار شده و بیگ بنگ همونه!
  این مزخرفات رو ول کنید!
  تو هرچیزی باید خدا رو وارد کنیم, یعنی منطقیش اینه
  باید خدا رو کار خدا رو بشناسیم, بعد بگیم که نشانه و اثر و کار خدا چیه
  البته این بحث‌ها طولانی هست ولی پیچیده و عجیب و غریب نیستند.

  • سامان هادی پور گفت:

   سلام . متاسفانه تناقضات بسیار در نظر شما مشهوده ، کتاب تبیین جهان و انسان از دیدی متفاوت به این ماجرا نگاه میکنه ، متاسفانه شما کتاب را نخوانده ، آن را با باورهای پیشینی خود انطباق دادید . در ضمن علم حاصل تجربه ، آژمون و خطاست ، با این مخالفم که هرچه از غرب می آید دروغ و فریب و نیرنگ است ، خیر ، با انطباق دینی برای این مسائل هم مخالفم . من شخصا ، به عنوان نظری شخصی علم را محترم میشمارم ، چه غربی چه شرقی . جناب رضوی هم را بسیار محترم میشمارم ، کتاب ایشان ۴ سال پیش از ارائه تئوری بیگ بنگ مطرح شده و انطباق علم و دینی در کار نیست بلکه تنها نگاهی درون دینی منطبق بر آیات و روایات ائمه و معصومین از آفرینش جهان و انسان را ارائه میکند .
   موفق باشید
   یاعلی

 2. سلگی گفت:

  با سلام
  بزرگ ترین دشمنان دین متحجران هستند کسانی که حتی نمیفهمند وقتی از تکامل یا هر قانون دیگری صحبت میکنیم در واقع بحث از قوانینی است که خداوند جاری فرموده است
  در کتاب تبیین هم نویسنده نظر اسلام رو در مورد انسان و جهان ارائه کرده که حتی عمر جهان رو ایشون اول اعلام کرد و بعد دانشمندان غربی همان رقم رو اعلام کردن

 3. آشنا گفت:

  با سلام
  من هم با Mhdi موافق هستم که نباید آیات و احادیث را با علومی که مدام تغییر می یابد و گزاره هاش ابطال می شود تفسیر نمود…
  چیزی که در عرصه عریض فلسفه اتفاق افتاد و در حصر به اصطلاح معقولات یونانی و چنبره خضعبلات عرفانی مکتب اسلام و ائمه رنگ باخت و در رنگ و شاکله یونانی تحت عنوان فلسفه اسلامی و حکمت متعالیه در آمد. توهماتی که نه به درد دنیایمان می خورد و نه به درد آخرت…. خسرالدنیا و الاخره…

  اما این مستند به هیچ وجه آیات و احادیث را بر مبنای علوم روز تفسیر نمی نماید بلکه مبانی و مبادی علوم روز را با آیات و احادیث روشن و مبرهن می سازد. بنابراین سخن ایشان درست نیست.
  بله چیزی که در عرصه کلام و فلسفه اتفاق افتاده است دقیقا سخن دوست ناشناس را تایید می نماید و نگرانی ایشان درست است چرا که آنچه که فلسفه اسلامی نام نهادند چیزی نیست جز فلسفه فلاسفه اسلامی و آنچه که عرفان اسلامی نهادند چیزی نیست جز شهودات و توهمات دکان داران و اغواگرانی که مکتب اهل بیت را بستند…
  اما بیاییم در این باره کمی درنگ کنیم:
  تا کی آیات کیهانی به مواعظ و اخلاقیات و متشابهات تفسیر خواهد شد؟ تا کی قرآن در کنج خانه ها و در مقبره ها مهجور خواهد ماند… براستی تا کی؟
  آیا این دوستان هنوز ندیده اند که در برخی از مراکز علمی و دینی ما هنوز هم که هنوز است اطلاعات هیات بطلمیوس تدریس می شود؟!!!
  چیزی که قرن هاست به تلی از آوار تبدیل شده است و آنگاه در ایران به نام کیهان شناسی با چند دانه از آیه و حدیث عنوان اسلامی هم یافته است!!!
  مراکزی هم که یافت می شود در امر نجوم و کیهان شناسی روز فعالیت کنند چیزی جز ناشخوار تفکرات الحادی برخی از دانشمندان در عرصه فیزیک و فیزیک نظری غربی نمی باشند…
  جناب Mahdi شما را دعوت می کنم سری به سایت انجمن فیزیک دانان جوان ایران بزنید تا ببیند که در میان جوانان فیزیک و کیهان شناسی و نجوم ایران تنها تر از خدا، تنها خداست!!!
  موجی از الحاد و انکار خدا و بدبختی در میان جوانان شیعه موج می زند که براستی هر تازه واردی در جا خشک می زند! … آیا اینجا ایران است؟!!!
  اکنون جناب ناشناس که نگران مسائل بغرنج و پیچیده ای می باشید، لطفا در این باره نیز نگران باشید…
  دوست ناشناس شما کمی هم نگران داروین و داوکینز و هاوکینگ باشید … جوانانی که تشنه پاسخ درست هستند و تا کنون چه چیزی برای این جوانان عرضه نموده اید که آنان سرباز زده اند و در وادی الحاد گام نهاده اند؟
  قطعا جنابعالی و بزرگانی که باید پاسخگو می بودند تا کنون نبوده اند که امروز شاهد چنین فضای الحادی در تخصصی ترین سایت فیزیک و نجوم و کیهان شناسی هستیم!
  این مستند گام بلندی در راستای پاسخ گویی به پرسشهای بی پاسخی است که هر جوان مستعد ایرانی در عرصه فیزیک و کیهان شناسی در انتظار شنیدن آن است. پس گام بلند تر، بهتر و علمی تر بردارید و ابهامات موجود را در این مستند و برای جوانان بازگویید. قطعا جنابعالی و دیگر منتقدان مطابق نظریه های علمی و روز آمد به ارائه آن اقدام می نمایید ما در انتظار و در آرزوی آن روز هستیم. آیا صدایی شنیده خواهد شد؟!
  ————————————
  منبع: فیلم تبیان

 4. آشنا گفت:

  مقاله استاد رضوی مرتبط با موضوع بحث را در وبسایت ایشان مطالعه کردم در چند خط خلاصه می کنم:

  -آیا عرصۀ دین را از عرصه علم تفکیک کرده و بگذاریم هرکدام راه خود را بروند، همانطور که لیبرالیسم غربی و فرهنگ مدرنیته چنین کرده و مسیحیت راهی جدا و علم هم راهی جداگانه دارد؟
  -این سخن درست است اگر دین ما نیز مانند مسیحیت دینی فاقد تبیین بود و کار قیصر به قیصر و کار دانش را به دانشمندان واگذار می کرد.
  -ایراد و اشکال دین تعبدی تنها این نیست که علم و عقل را کنار می گذارد، بل چنین دینی سدّ عظیمی در برابر عقل و دانش خواهد بود همانطور که مسیحیت چنین بود و کارش به دادگاه های انگیزاسیون کشید و دانشمندان را به سوختن در آتش محکوم کرد.
  -باید دقت کنیم؛ احتیاط کنیم تا مبادا این بار نیز طوری علم زده شویم که دین مان را بر روند سیال و متغیر علوم تجربی بنا نهیم که با هر تغییر علمی و با پیدایش هر نظریه جدید دین مان نیز دچار تزلزل شود. و نه باید به علم و دانش پشت کنیم- چرا که قرآن و اهل بیت علیهم السلام در همۀ علوم بحث کرده اند…
  -منطق دین ما منطق تبیین است، نه منطق اثباتی؛ قرآن هرگز در مقام اثبات وجود خدا بر نیامده است، فقط تبیین می کند؛ از تبیین کائنات، کیهان شناسی و تبیین دیگر ابعاد هستی، هم به خدا شناسی می رسد و هم به هستی شناسی و انسان شناسی و…

  {به عبارتی قرآن در مقام اقامه برهان و استدلال و صغرا و کبری نیست! هرگزقرآن در مقام اثبات موضوع یا چیزی برنیامده است بلکه برای همیشه در مقام تبیین و تشریح بوده است که شنونده را به راهی هموار و انتخابی آزاد رهنمون می سازد.
  قرآن حتی در مقام اثبات وجود خداوند برنیامده بلکه موضوع را تبیین می نماید، مسائل را می شکافد، آیات و نشانه ها را برمی شمارد و انسان را به سویی رهنمون می سازد تا خود به شناخت خدا توفیق یابد.}

  در ادامه نیز آدرس وبسایتی که به موضوع تفسیر قرآن و احادیث بر مبنای علوم تجربی غربی از منظر استاد رضوی می پردازد قرار می دهم.
  موفق باشید

 5. هونام سنگ گفت:

  سلام وبلاگ خوبی دارید بهتون تبریک میگم ممنون از زحماتتون دو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × چهار =